میانگین زمان انتظار برای پیوند کبد چقدر است؟
آیا پیوند کبد من موفقیت آمیز خواهد بود؟
2022-06-08
بیماری کبد پلی کیستیک چیست؟
بیماری کبد پلی کیستیک چیست؟
2022-08-03
غذاهای مفید برای کبد کدامند؟!

غذاهای مفید برای کبد کدامند؟!

کبد نیروگاه یک اندام است.

انواع مختلفی از وظایف ضروری را انجام می دهد، از تولید پروتئین، کلسترول و صفرا گرفته تا ذخیره ویتامین ها، مواد معدنی و حتی کربوهیدرات ها.

همچنین سمومی مانند الکل، داروها و محصولات جانبی طبیعی متابولیسم را تجزیه می کند. سالم نگه داشتن کبد برای حفظ سلامتی مهم است.

در این مقاله بهترین غذاها برای حفظ سلامت کبد ذکر شده است.

قهوه

قهوه یکی از بهترین نوشیدنی هایی‌ست که می توانید برای بهبود سلامت کبد بنوشید.

مطالعات نشان داده که نوشیدن قهوه از کبد در برابر بیماری محافظت می کند، حتی در میان کسانی که قبلا با این عضو مشکل داشتند.

به عنوان مثال، مطالعات مکررا نشان داده اند که نوشیدن قهوه به کاهش خطر سیروز یا آسیب دائمی کبد در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبد کمک می کند.

نوشیدن قهوه همچنین ممکن است به کاهش خطر ابتلا به یک نوع شایع سرطان کبد کمک کند و اثرات مثبتی بر بیماری و التهاب کبد دارد.

قهوه همچنین التهاب را کاهش می دهد و سطح آنتی اکسیدان گلوتاتیون را افزایش می دهد. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد مضر را که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند و می توانند به سلول ها آسیب برسانند، خنثی می کنند.

چای

چای به طور گسترده ای برای سلامتی مفید است، اما شواهد نشان داده است که ممکن است فواید خاصی برای کبد داشته باشد.

یک مطالعه ژاپنی نشان داد که نوشیدن 10 فنجان چای سبز در روز با بهبود نشانگرهای خونی سلامت کبد مرتبط است.

یک مطالعه دیگری شامل افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) نشان داد که نوشیدن چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان به مدت 12 هفته باعث بهبود سطح آنزیم های کبدی شده و همچنین ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو و رسوب چربی در کبد کمک کند.

گریپ فروت

گریپ فروت حاوی آنتی اکسیدان هایی ست که به طور طبیعی از کبد محافظت می کنند. دو آنتی اکسیدان اصلی موجود در گریپ فروت نارینژنین و نارینگین هستند.

چندین مطالعه حیوانی نشان داده اند که هر دو به محافظت از کبد در برابر آسیب کمک می کنند.

اثرات محافظتی گریپ فروت به دو صورت شناخته شده است – با کاهش التهاب و محافظت از سلول ها.

مطالعات همچنین نشان داده اند که این آنتی اکسیدان ها می توانند به کاهش ایجاد فیبروز کبدی کمک کنند، وضعیتی مضر که در آن بافت همبند بیش از حد در کبد ایجاد می شود. این معمولا ناشی از التهاب مزمن است.

غذاهای مفید برای کبد کدامند؟!

زغال اخته

زغال اخته و کرن بری هر دو حاوی آنتوسیانین هستند که آنتی اکسیدان هایی هستند که به توت ها رنگ متمایز می دهند. آنها همچنین با بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط هستند.

چندین مطالعه حیوانی نشان داده است که زغال اخته و همچنین عصاره یا آب آنها می تواند به حفظ سلامت کبد کمک کند.

مصرف این میوه ها به مدت 21 روز از کبد در برابر آسیب محافظت می کند. علاوه بر این، زغال اخته به افزایش پاسخ سلول های ایمنی و آنزیم های آنتی اکسیدانی کمک می کند.

انگور

انگور، به ویژه انگور قرمز و بنفش، حاوی انواع ترکیبات گیاهی مفید است. معروف ترین آنها رزوراترول است که دارای فواید بسیاری برای سلامتی است.

بسیاری از مطالعات حیوانی نشان داده اند که انگور و آب انگور می توانند برای کبد مفید باشند.

مطالعات نشان داده اند که انگور می تواند فواید مختلفی از جمله کاهش التهاب، جلوگیری از آسیب و افزایش سطح آنتی اکسیدان داشته باشد.

گلابی خاردار

گلابی خاردار که با نام علمی Opuntia ficus-indica شناخته می شود، یک نوع محبوب از کاکتوس خوراکی است. میوه و آب آن بیشتر مصرف می شود.

از دیرباز در طب سنتی به عنوان درمان برای موارد زیر استفاده می شود :

  • زخم ها
  • خستگی
  • بیماری کبد

مطالعه ای در سال 2004 روی 55 نفر نشان داد که عصاره این گیاه به کاهش علائم خماری کمک می کند.

یک مطالعه جدیدتر روی موش‌ها به دنبال تعیین اثربخشی آب گلابی خاردار به جای عصاره آن در مبارزه با اثرات منفی الکل بود.

این مطالعه نشان داد که آب این میوه به کاهش میزان آسیب اکسیداتیو و آسیب به کبد پس از مصرف الکل کمک می کند و سطح آنتی اکسیدان و التهاب را ثابت نگه می دارد.