فیبرواسکن کبد
فیبرواسکن کبد برای چی انجام می شود؟
2020-10-11
اسپیرومتری
تست ریه یا اسپیرومتری برای چی خوبه؟
2020-12-08
چطور از کبد چرب خلاص شویم؟

چطور از کبد چرب خلاص شویم؟

کبد چرب یک بیماری رایجیست که به طور شگت‌آوری بسیاری هم از این مشکل‌شان حتی آگاهی ندارند. پس چطور می‌توان فهمید که دچار بیماری کبد هستیم ؟

بیماری کبد چرب بیشتر به خاطر چربی بسیاری که در کبد جمع شده رخ می‌دهد. داخل یک اسپکتروم از محدوده چربی های ساده گرفته، در فرآیندهای کبدی تا التهابات و اسکارغیرقابل‌برگشت در کبد. اینکه مقداری چربی در کبد باشد نرمال است، اما زمانی که بیش از 10% وزن خود کبد، چربی می‌شود، اینجاست که باید نگران شد. و احتمال بروز عوارض پرخطری در پیش خواهد بود.

با گذشت زمان، بافت چربی به آرامی در کبد ایجاد می‌شود. این اتفاق بخاطر رژیم نادرست و فست فود بسیار، و نوشیدنی‌های خیلی شیرین است. همچنین نوشیدن بیش از اندازه الکل هم با گذشت زمان کبد را به بیماری به نام بیماری کبد الکلی مبتلا می‌سازد.

کبد جز بزرگترین ارگان های بدن به شمار می‌رود، و به تجزیه مواد مغذی ناشی از غذاها و نوشیدنی ها و فیلتر مواد مضر کمک می‌کند. برخی از افرادی که کبد چرب دارند، بیماری‌شان پیشرفت میکند، در صورتی که درمان نشوند، از جمله سیروز.

چطور کبدهای چرب رو تشخیص می‌دهند؟

اکثر آن هایی که بیماری کبد چرب دارند علائم چندانی ندارند. اما برخی هستند که خستگی و بی قراری را تجربه می‌کنند. به ندرت هم ناراحتی در ناحیه بالا سمت راست شکم. بخاطر اینکه این علائم روشن و واضح نیستند، طبیعتا تصادفی برداشت می‌شوند. زمان هایی که آزمایش خون برای کبد داده می‌شود یا اسکن شکمی به هردلیلی انجام می‌گیرد.

چطور از کبد چرب خلاص شویم؟

چه نوع درمان‌هایی برای بیماری کبد چرب هست؟

یک رژیم سالم و سبک زندگی سالم کلید بهبود هر چیزیست. سطح کلسترول سالم و کنترل قند خون در صورتیکه دیابتی هستید، ممکن است باعث بهبود این شرایط شود. کنترل وزن هم خیلی مهم است، همچنین کاهش یا قطع مصرف الکل.

این تغییرات اولین گام‌های کنترل بیماری کبد چرب می‌باشند.

  1. انتخاب یک رژیم سالم و سرشار از میوه، سبزیجات و غلات کامل.
  2. کاهش وزن با کاهش میزان کالری که مصرف می‌کنید.
  3. ورزش کردن به طور مرتب و داشتن یک سبک زندگی فعال.
  4. کاهش میزان کلسترول با انتخاب یک رژیم سالم و ورزش کردن.
  5. مدیریت دیابت و کنترل قند خون.
  6. حفظ سلامت کبد با جلوگیری از فشارهای اضافی روی آن، مثلا مصرف الکل.

متاسفانه، اسکار کبد برگشت ناپذیر است. بنابراین باید از بیماری هایی که پیشرونده این موضوع هستند پیشگیری کرد. تنها با انجام توصیه‌هایی قبل از اینکه این آسیب غیرقابل بازگشت باشد.

آیا مکملی دارویی برای کمک به این بیماری هست؟

پژوهش های بسیاری روی مکمل‌هایی که به بهبود بیماری کبد چرب کمک می کنند شده است. متاسفانه هیچ چیزی یافت نشده.