چطور از کبد چرب خلاص شویم؟
چطور از کبد چرب خلاص شویم؟
2020-11-10
چاقی و کبد چرب
2020-12-26
اسپیرومتری

اسپیرومتری

اسپیرومتری یا تست ریه به چه منظور انجام می شود؟

اسپیرومتری :

چرا اسپیرومتری انجام می شود!

اسپیرومتری رو ابتدا تعریف کنیم. یک نوع رایجی از تست تنفس یا تست عملکرد ریوی می باشد. با این تست می توان میزان هوایی که تنفس می‌کنید یا بازدم دارید، اندازه گرفت. اینکه چقدر راحت یا سریع می توانید هوا را درون ریه هایتان جریان دهید.

پزشک درصورتی اسپیرومتری را تجویز می کند که خس خس سینه، تنگی نفس، یا سرفه داشته باشید. این به تشخیص مشکلاتی مثل آسم و COPD کمک می کند. یا می تواند برای عملکرد ریه قبل از جراحی انجام شود.

شاید هم برای اینکه ببینند آیا نیاز به نیاز بیماری های ریوی مزمن هست! مثل COPD، آسم، یا فیبروز ریوی. تشخیص داده می شود که آیا بهتر شدند یا بدتر شدند، یا آیا داروها اثری داشتند. اسپیرومتری در مطب پزشک می تواند انجام شود، یا در یک آزمایشگاه مخصوص تست ریه.

بعد از آن چه می شود؟

روی که برای تست می روید، ممکن است از شما خواسته شود که داروی خاصی استفاده نکنید. لباس های گشاد می پوشید، و نباید قبل از تست چیز زیادی خورده باشید. این تست دردناک نیستند. می توانند توسط یک تکنسین عملکرد ریه انجام شوند. این تست ها چندبار تکرار می شوند تا نتیجه دقیق به دست آید. زمانی که آزمای را انجام می دهید، این موارد را به ذهن بسپارید :

  • باید داروهای روزانه تان را قبل از تست بخورید، مگر اینکه گفته باشند نخورید.
  • حداقل 6هفته قبل از تست سیگار نکشید.
  • اگر اسپری استفاده می کنید فقط در مواقع نیاز، تا 6 الی 8ساعت قبل از تست استفاده نکنید.
  • پزشک یکسری دستورالعمل دررابطه با داروهای مصرفی به شما می دهد.
  • در طی این تست باید صاف بنشینید.

یک کلیپی روی بینی گذاشته می شود و یک قطعه پلاستیکی در دهان که به دستگاه اسپیرومتری وصل است. لب ها را محکم بهم روی قسمت دهانی فشار دهید. حالا دم و بازدم عمیق باید انجام دهید. تکنسین دارویی به شما برای کمک به بازشدن راه هوایی تان می دهد. تا زمانی که تنفس تان بهتر شود. حدودا 30 الی 45 دقیقه طول می کشد.

اسپیرومتری

بعد از تست ریه چه می شود؟

تست ریه به پزشک اطلاعاتی درباره اینکه چرا سرفه دارید، تنگی نفس، یا تنفس صدادارتان می دهد. همین به تشخیص مشکلات ریوی کمک می کند. بعد از تست هم می توانید به فعالیت های روزمره تان برگردید.

اگر نتیجه غیرعادی باشد نشان داده می شود. معمولا مقادیر نرمال براساس سن محاسبه می شوند. گاها بیمار ریه های نرمالی دارد، اما تنفسش غیرعادیست. بسته به نتیجه تست، پزشک متخصص تحویز دارو می کند.

بعد از تست عارضه خاصی مشاهده می شود؟

ممکن است به خاطر نفس کشیدن سخت و تند، احساس خستگی، سرگیجه یا سرفه داشته باشید. یا سبکی سر و تنگی قفسه سینه و درد هم حس شود. حتما به پزشک یا تکنسین بگویید.

اگر حمله قبلی ماه قبلش داشتید، به تکنسین بگویید. حتی اگر جراحی قفسه سینه، شکمی، یا چشم به تازگی انجام دادید بگویید.