تاثیر روزه گرفتن روی کبد چرب ؟
ایا روزه گرفتن به درمان کبد چرب کمک می کند؟
2021-11-16
۶ استراتژی برای بهبود مشکلات کبدی !
2022-02-08

بیماری کبد: آیا کبد پس از سال ها نوشیدن می تواند خود را ترمیم کند؟

بیماری کبدی الکلی (ARLD) دقیقا چیست؟

الکل به عنوان یک نوشیدنی معمولا در بسیاری از کشورها استفاده می شود، اما بسیاری از مردم ممکن است از آسیب های مصرف منظم و طولانی مدت ان آگاه نباشند. اگر بیش از 14 واحد الکل در هفته در طول سال مصرف شود، می تواند آسیب جبران ناپذیری به کبد وارد کند. حتی اگر این واحدها فقط دو تا سه روز در هفته باشند.

3 مرحله بیماری کبدی الکلی ARLD چیست؟

الکل در سه مرحله باعث آسیب کبدی می شود.

در مرحله اول افراد دچار کبد چرب می شوند. در واقع این تجمع چربی در سلول های کبدیست که به دلیل متابولیزه شدن الکل و تولید چربی در کبد اتفاق می افتد. در افرادی که دارای اضافه وزن، کم تحرکی و رژیم غذایی ناسالم هستند، به راحتی بروز می کند.

اگر فرد به نوشیدن ادامه دهد، مرحله دوم هپاتیت الکلی است.

به دلیل التهاب در سلول های کبد می باشد و در این مرحله نتایج آزمایش خون کبد غیر طبیعی می شود. ممکن است پس از چندین سال نوشیدن یا نسبتا زود هنگام ایجاد شود.

بیماری کبدی الکلی (ARLD) دقیقا چیست؟

مرحله سوم سیروز کبدیست.

پس از چندین سال نوشیدن مضر ایجاد می شود. در مراحل اولیه پس از هپاتیت الکلی، سلول های کبد شروع به مردن می کنند و این منجر به اسکار و فیبروز (بافت اضافی) سلول های کبدی می شود. در این مرحله کبد با کاهش خاصیت ارتجاعی شروع به سفت شدن می کند، ندول ها را تشکیل می دهد، و با تغییر شکل منجر به تغییر اندازه کبد خواهند شد. 

آیا کبد پس از سال ها مصرف الکل می تواند خود را ترمیم کند؟

اگر تنها یک آسیب یا تروما وجود داشته باشد و فقط برخی از سلول های کبد آسیب دیده باشند، سلول های کبدی می توانند بازسازی شوند.

اگر آسیب کبدی در طول سالها با آسیب طولانی مدت و مداوم رخ دهد، سیروز ایجاد می شود. درنتیجه آسیب غیرقابل برگشت می شود. هنگامی که سیروز در نهایت شکل گرفت، تنها گزینه درمانی پیوند کبد است.