متخصص کبد کیست
چرا باید پیش متخصص کبد بریم؟
2020-09-09
چطور از کبد چرب خلاص شویم؟
چطور از کبد چرب خلاص شویم؟
2020-11-10
فیبرواسکن کبد

فیبرواسکن کبد

فیبرواسکن چیست؟

بیماری کبد : چه اتفاقی در فیبرواسکن بیمار می افتد؟

بیماری کبد یکی از جدی ترین مشکلات در کشور انگلیس به شمار می‌رود. به طور واضح و روشنی، فیبروز کبد و التهابات کبدی، مهمترین عوامل تعیین مرحله بیماری می باشند. ارزیابی پیش آگهی بیمار و پیش بینی واکنش های درمانی بیمار نیز بررسی می شوند.

کدام بیماری های کبدی نیاز به فیبرواسکن برای ارزیابی دارند؟

اسکن کبد به تعیین طیف گسترده ای از بیماری ها کمک می کند، شامل هپاتیت ویروسی B و C، بیماری کبد چرب، اعتیاد به مواد مخدر، و اسیب الکلی کبد، سیروز صفراوی اولیه، و هپاتیت خودایمنی.

فیبرواسکن چیست؟

فیبرواسکن یا الاستوگرافی مبتنی بر سونوگرافی، یک رویکرد بدون درد و غیرتهاجمی برای ارزیابی فیبروز در بیماری های کبد است.

کاربرد تست های غیرتهاجمی در مرحله شدید بیماری‌های کبدی، در حال حاضر به خوبی برای بیماران مبتلا به بیماری شدید کبدی مدیریت شده است.

از این رو که ارزیابی اسکار کبدی، اطلاعات پیش آگهی را فراهم می‌کند و در تعیین اولویت های درمانی بسیار کمک می‌کند. یکی از این تکنیک‌ها، الاستوگرافی shear-wave، یک روش ساده، ایمن و کارآمد برای تخمین اسکار کبد است.

فیبرواسکن

زمانی که در موقعیت مناسب کلینیکی انجام شد، الاستوگرافی ثابت می‌کند که یک متد قابل اطمینان است. خصوصا برای تشخیص سیروز و استثناءا به طور قابل توجهی فیبروز! خصوصا زمانی که نتایج توسط داده های کلینیکی و آزمایشگاهی حمایت می‌شوند.

چطور این تست انجام می شود؟

با قرارگیری بیمار به حالت خوابیده، یک پروب اولتراسوند روی پوست در سطح کبدی قرار می گیرد؛ که در خط راست mid-axillary قرار می گیرد. معمولا این تست حدود 10 دقیقه طول می‌کشد تا انجام شود. بیمار هم هیچ ناراحتی نخواهد داشت. به طور کلی، بیمار باید به مدت حداقل دوساعت قبل از تست، ناشتا باشد.

چه نشانه هایی در آزمایش می باشد؟

نتیجه فیبرو اسکن

اسکن فیبروز برای تخمین درجه اسکار کبد در حال حاضر را نشان می دهد.

در ارزیابی بیماران مبتلا به بیماری های کبدی بسیار مفید است. بیمارانی که هپاتیت C شدید دارند، هپاتیت B شدید، بیماری کبد چرب و بیماری کبد الکلی.

مفهوم این کار اینست که هرچه فیبروز و اسکار بیشتر باشد، میزان stiffness کبدی بالاتر خواهد بود. علاوه بر آن نتیجه می تواند برای موارد دیگری استفاده شود :

  • تخمین درجه اسیب کبد
  • نظارت بر پیشرفت یا بهبود از طریق اندازه گیری سریالی.
  • پیش آگهی و مدیریت فراتر، شامل درمان.