تومور کبدی
آیا تومور کبدی خطرناک است؟
2021-03-03
آسیب نمک زیاد به کبد
آیا مصرف زیاد نمک باعث اسیب به کبد می شود؟
2021-05-05
افزایش بیماری های کبدی

افزایش بیماری های کبدی

بیماری های کبدی بیماری های خاموشی هستند.

به آرامی و با گذشت زمان پیشرفت می کنند و علائم بسیاری را ایجاد می کنند.

تا زمانی که مرحله خاصی از بیماری برسید. به طورهشداردهنده ای، مرگ های ناشی از بیماری های کبدی هم درحال حاضر 25% افزایش پیدا کردند. طی 10سال اخیر. و سیروز هم چهارمین علت رایج ناشی از این بیماری در طی این سال در انگلیس بوده. خصوصا در افراد زیر 75 سال، بعد از بیماری های قلبی، سینه، و سرطان ریه.

چرا بیماری های کبدی باید پیشگیری شود؟ چه نگرانی باعث این فکر شده؟  

برخی متعجبد از افزایش اخیر در بیماری کبد. طوری که بخاطر تغییراتی در مصرف الکل و نیز زیاد شدن میزان چاقی و دیابت می باشد. کبد چرب روی یک سوم بزرگسالان در دنیای غرب تاثیر داشته. طوری که خطر فیبروز و سیروز را در کبد افزایش داده. زماین که این ها رو به تاثیرات روزانه مصرف الکل اضافه کنید، می بنیید که این میزان بیش از این ها دارد رو به افزایش می رود.

یک نگرانی دیگری که اضافه شده، میزان کیفیت مراقبت و نجات افراد از این بیماری های کبدیست. مرگ های زودرس ناشی از این بیماری که بیش از یک عامل از 7تا را درگیر کرده .

چطور این بیماری‌های کبدی قابل تشخیص می باشند؟

افزایش بیماری های کبدی

خبر خوب این است که به راحتی می توان بیماری کبد را تشخیص داد. قبل از اینکه به مراحل پیشرفته برسد. به یاد داشته باشید که اکثر بیماری های کبد قابل درمان می باشند. در موارد بسیاری هم قابل بهبود. راز آن در تشخیص مشکلات است، ان هم به زودی و اینکه متخصص رویه درمانی درستی پیشنهاد دهد.

بیماری کبد چرب و بیماری های کبد الکلی در بیمارانی پیشنهاد می شود که در معرض خطر بالاتری می باشند. درواقع در معرض اسکار کبد می باشند. اما بیماران خیلی کمی برای تشخیص برای این آزمایشات فرستاده می شوند متاسفانه! علاوه بر این همه بیمارستان ها متخصص کبد ندارند، و همیشه باید به دنبال یک متخصص خبره و مجرب بود. اما این روزها نگرانی که کمتر شده، می توان با آزمایش خون خاصی هم بررسی کرد که کبد در چه شرایطی ست.

آزمایشاتی مثل غربالگری extended liver fibrosis یا فیبروز کبدی اکستندد داده می شود. یا از دستگاه های غیرتهاجمی مثل فیبرواسکن استفاده می شود که ببینند مشکلی نباشد.